Pięciolecie utworzenia Polskiej Izby Biomasy wyprzedza tylko o dwa miesiące niezwykle ważną rocznicę w życiu każdego obywatela, jaką jest przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Po pięciu latach z całą pewnością widać, że była to dobra decyzja, podjęta wbrew dość licznej grupie przeciwników. Pozytywnym przykładem z naszej branży niech będzie trzyletni projekt biomasowy finansowany przez Central Europe – European Regional Development Fund, którego uroczyste rozpoczęcie miało miejsce w połowie lutego w Lipsku. Program projektu o nazwie „Coach BioEnergy” przewiduje upowszechnienie wykorzystania paliw z biomasy w krajach Europy Centralnej i Wschodniej, zgodnie z najlepszymi europejskimi praktykami. Lista państw, które biorą w nim udział, zawiera potentatów w dziedzinie technologii, ale i bazy surowcowej. Zaliczyć można do nich: Niemcy, Austrię, Węgry, Czechy, Słowację, ale także Polskę i Ukrainę bogate w biomasę pod różnymi postaciami. Nasz kraj jest reprezentowany przez najliczniejszą grupę instytucji, bo aż sześć, z których funkcje CAC (Centrum Kompetencji) i SKP (Wsparcie Wiedzą) pełnią Instytut Paliw i Energii Odnawialnej z Warszawy, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego z Katowic oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z Olsztyna. Bezpośrednim doradztwem będą służyły Regionalne Biura Konsultingowe (RCB), zlokalizowane przy Ośrodkach Doradztwa Rolniczego w Częstochowie (śląski) i Minikowie (kujawski). Trzecie RCB poprowadzi Polska Izba Biomasy. Biznes biomasowy wymaga mocniejszego wsparcia, gdyż konkurencja ze strony energii atomowej, czystych technik węglowych i innych tego rodzajów czystych energii będzie coraz silniejsza, zwłaszcza w zakresie środków na badania naukowo-wdrożeniowe i promocję.
Dobrze, że po raz kolejny można wykorzystać fundusze z Unii Europejskiej. Niech jak najczęściej Polak będzie mądry przed szkodą, a nie po.
Na spotkaniu inauguracyjnym projektu Coach BioEnergy furorę robili Słowacy, pokazujący wszystkim swoje nowe banknoty euro. Słowacja wykazała się dalekosiężnym przewidywaniem. Dobrze, że jesteśmy razem w projekcie biomasowym, albowiem energetyczna przyszłość wielu społeczności lokalnych to biomasa, a Słowacy dobrze to rozumieją.
 
Henryk Pyrka, PIB