W zasobach komunalnych występuje najwięcej budynków najstarszych (oddanych do użytku przed 14 sierpnia 1961 r.), znajdujących się w złym stanie technicznym, niedostatecznie wyposażonych i niespełniających norm mieszkaniowych. Obiekty najstarsze stanowią aż ok. 75% wszystkich budynków komunalnych. Wiele z nich stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nierzadko także życia ludzi.

W latach 2011-2013 zasób budynków gminnych zmniejszył się o ok. 10%. Niski standard istniejących komunalnych zasobów mieszkaniowych może powodować konieczność wycofania z eksploatacji w ciągu najbliższych kilkunastu lat dalszych 20%, tj. ok. 200 tys. lokali mieszkalnych1. A plany modernizacji i remontów mieszkań komunalnych nie są dostosowane do potrzeb wynikających z ich stanu technicznego. To najważniejsze ustalenia wynikające z informacji o wynikach kontroli Najwyższej Izby Kontroli ?Gospodarowanie zasobami najstarszych budynków komunalnych?2. Celem niniejszego artykułu jest analiza najważniejszych ustaleń NIK-u.

Cel, zakres i przesłanki badania NIK-u

Celem omawianej kontroli NIK-u była ocena, czy działania zarządców nieruchomości komunalnych na rzecz utrzymania w dobrym stanie technicznym najstarszych budynków komunalnych, za które uważa się budynki oddane do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 r. (tj. przed dniem wejścia w życie Ustawy z 31 stycznia 1961 r. Prawo b...