Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązek redukcji bioodpadów kierowanych na składowiska oraz konieczność realizacji ustanowionych przez Unię Europejską poziomów odzysku zobowiązały polskie samorządy do selektywnego zbierania odpadów, w tym tych ulegających biodegradacji.
Już od kilku lat prowadzone są działania zmierzające do ograniczenia masy odpadów organicznych kierowanych na składowiska. Pilotażowe próby wdrożenia systemu selektywnej zbiórki odpadów kuchennych i zielonych pokazały sporą skalę problemu w aspekcie organizacyjnym, finansowym oraz technologicznym. Jednak są na terenie Polski gminy, którym się udało, a tak było m.in. w Dębicy, Gdańsku, Legnicy, Myślenicach, Opolu, Poznaniu, Śremie, Toruniu, Związku Komunalnym Gmin Ziemi Lubartowskiej oraz w Żywcu. Pierwsze akcje pilotażowe miały nauczyć i przyzwyczaić mieszkańców do segregowania bioodpadów. Zbiórka w wielu miejscach odbywa się z wykorzystaniem brązowych pojemników, a dodatkowo zastosowany został system workowy.

Biosegregacja
Selektywna zbiórka odpadów organicznych na terenie Żywca została wprowadzona już w lipcu 1997 r., w czasie uruchomienia kompostowni komorowej. Mieszkańcom udostępnione zostały specjalistyczne pojemniki na bioodpady o pojemności 240 l oraz worki. Segregację wprowadzono najpierw na osiedlach domów j...