Cyfryzacja planowania przestrzennego
Tematyka gospodarki przestrzennej coraz częściej jest poruszana przez mieszkańców gmin – głównie w kontekście skarg na brak bezpośredniego wpływu na proces rozwoju lokalnego i estetykę przestrzeni.
Jednocześnie wpływ pośredni jest bezsporny – to mieszkańcy gmin wybierają w wolnych wyborach swoich przedstawicieli samorządowych, a ci decydują między innymi o prowadzeniu lokalnej polityki przestrzennej.
Zmiany stanu prawnego
W dotychczasowym stanie prawnym, tj. przed wejściem w życie Ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r. poz. 1688), ów pośredni wpływ wyrażany był przez władze gminne w formie uchwał o przystąpieniu do sporządzenia bądź uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego lub jego aktualizacji. Te same władze decydują również o rzeczywistym kreowaniu przestrzeni, m.in. poprzez uchwalenie bądź zmianę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Jednak w wyniku reformy systemu planowania, wynikającej z wejścia w życie 24 września 2023 r. wyżej wymienionej ustawy, nie tylko uległ zmianie system planowania rozumiany jako hierarchia aktów planowania przestrzennego, ale przede wszystkim zwiększono naci...