Zasoby wodne w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca klasyfikują nasz kraj na przedostatnim miejscu w Europie (przed Albanią). Odpowiada to statystycznie mniej więcej poziomowi Egiptu. Wydawać by się więc mogło, że w Polsce powinny być szczególnie chronione odpowiednimi przepisami prawnymi, a dążyć powinniśmy do rozwoju i wdrażania technologii, które w najwyższym stopniu będą je chronić. 
Tymczasem od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej kolejni ministrowie środowiska (bez protestu fachowców) bezkrytycznie przyjęli i wprowadzili normy dotyczące wymagań w zakresie oczyszczania ścieków. Stopień oczyszczenia ścieków zależny jest od wielkości oczyszczalni określonej w RLM. Jak wynika z aktualnego i poprzednich Rozporządzeń Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi (DzU z 2006 r. nr 137, poz. 984), wymóg usuwania substancji biogennych ze ścieków obowiązuje dopiero w oczyszczalniach powyżej 15000 RLM.
Badania wykazują, że w małych ośrodkach pozbawionych przemysłu od jednego mieszkańca uzyskuje się ładunek jednostkowy równy lub mniejszy niż 40 g BZT5,. co daje 0,67 RLM. W związku z tym 15 000 RLM odpowiada w takich przypadkach rzeczywistej ilości mieszkańców powyżej 22500. Dane statystyczne w odniesieniu do ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?