Czarne chmury nad Polską
Pomimo zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w ostatnich dekadach zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców Europy nadal są szkodliwe substancje zawarte w powietrzu ? wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).
Autorzy dokumentu pt. ?Jakość powietrza w Europie ? raport z 2013 r.? wykazali, że wielu mieszkańców Europy oddycha powietrzem, którego jakość nie spełnia standardów Unii Europejskiej. W dużym stopniu są oni narażeni na kontakt z substancjami uznawanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za niebezpieczne. Do najgroźniejszych z nich należą dwutlenek siarki, tlenek azotu, pył zawieszony, ozon troposferyczny i lotne związki organiczne. Ich emisja prowadzi m.in. do pogorszenia stanu zdrowia ludności, zwiększenia ryzyka przedwczesnych zgonów, zachwiania różnorodności biologicznej, a nawet do stopniowej degradacji ekosystemów. W sprawozdaniu zwrócono również uwagę na problem eutrofizacji wywołanej nadmierną emisją azotu. Z szeregu przeprowadzonych analiz wynika, że negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza dotyczą szczególnie mieszkańców terenów silnie zurbanizowanych.
W raporcie stwierdzono, że Polska znajduje się w czołówce państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu ? większe skażenie odnotowano jedynie w Bułgarii. Blisko 80% mieszkańców polskich miast było w ostatnich latach narażonych na nadmierną emisję pyłu zawieszonego (PM10). Ponadto zarówno w Polsce, jak i w Czechach, Niemczech i Finlandii odnoto...