Czas na gaz?
Pytania o to, czy odchodzić od paliw kopalnych i zastąpić je odnawialnymi źródłami energii, już dawno zastąpiono innymi pytaniami. O to, kiedy, w jakiej skali i na jakie źródła powinniśmy przejść.
Obecna sytuacja gospodarcza i geopolityczna w całej Europie wprowadza wiele niepewności, przez co nie tylko powyższe pytania, ale też sam temat energetyki coraz częściej poruszany jest w polskich domach.
Biomasa i biogaz
Do odnawialnych źródeł energii Unia Europejska zalicza energię, która produkowana jest z wiatru (na lądzie i na morzu), ze słońca (głównie paneli fotowoltaicznych), przepływów wody, falowania i pływów morskich, a także z biomasy i biogazu (po spełnieniu kryteriów określonych w dyrektywach i rozporządzeniach UE).
Jednak tym ostatnim poświęca się najmniej uwagi w mediach głównego nurtu. Przyczyny tego stanu rzeczy można dopatrywać się w tym, że dwa pierwsze wymienione przeze mnie źródła są głównymi źródłami energii z OZE w naszym kraju. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że energia z nich nie zawsze jest możliwa do pozyskania, warto bardziej przychylnym okiem spojrzeć na biomasę i biogaz jako krajowe, odnawialne i stabilne źródła energii, które mogą odegrać kluczową rolę w transformacji energ...