Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt z 16 września 2011 r., która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. – jak zaznaczali w swoich uzasadnieniach posłowie – ma poprawić los polskich zwierząt i ograniczyć skalę ich bezdomności. Dla osiągnięcia tych celów przygotowano liczne zmiany w starzejącej się już ustawie z 1997 r. Objęły one również decyzję o czasowym odebraniu zwierzęcia.

To rzadko stosowany administracyjny instrument pomocy okrutnie traktowanym zwierzętom, nad którymi właściciel lub opiekun się znęcał.
 
Kiedy decyzja ma zastosowanie?
Decyzja o czasowym odebraniu zwierzęcia podejmowana jest w sytuacji, kiedy właściciel lub opiekun znęca się nad nim. W rozumieniu ustawodawcy znęcanie się nad zwierzęciem jest zadawaniem lub świadomym dopuszczeniem do zadawania bólu lub cierpień. W znowelizowanej ustawie wskazano 16 szczególnych zachowań określonych jako formy znęcania się nad zwierzętami, przy czym katalog ten należy traktować jako otwarty (art. 6 ust. 2).
Decyzja ma charakter czasowy, a ostateczne rozstrzygnięcia należą do sądu. Także w tym względzie zaszły pewne zmiany w stosunku do poprzedniego, „łagodniejszego” porządku prawnego. Po nowelizacji, w razie skazania za przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem (również w warunkach szczególnego okrucieństwa), sąd już nie tylko może, ale wręcz ma obowiązek orzec prz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?