– wyniki redakcyjnej ankiety w zakresie niezbędnych inwestycji na polskich składowiskach

Cz. II

Renata Drzażdżyńska


W listopadowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego” zamieściliśmy pierwszą część artykułu na temat wyposażenia i planowanych inwestycji na składowiskach odpadów. Tym razem przedstawiamy informacje o sprzęcie ciężkim pracującym na składowiskach.
Wydawać by się mogło, że jest to sprzęt nieodzowny na składowiskach, a jednak aż 54 takie obiekty nie posiadają żadnego z trzech ww. urządzeń (14,4%). Przypomnijmy, że ankietą objęliśmy 751, a odpowiedzi uzyskaliśmy od 376 składowisk.

Spycharki
Ponad (69,7%) składowisk, które odpowiedziały na ankietę (262 obiekty), korzysta ze spycharki, z czego 215 ma ten sprzęt na stałym wyposażeniu, a 47 okresowo go wypożycza (rys. 1). Wśród 215 składowisk dziewięć posiada po dwa urządzenia, a jedno ma na wyposażeniu trzy spycharki. Głównym zadaniem tych maszyn jest rozplantowywanie i formowanie złoża odpadów. Urządzenia te zastępują często kompaktory, ponieważ kupowanie kompaktorów na małe składowisko w porównaniu z dużo tańszą spycharką nie jest zbyt opłacalną inwestycją. Pomimo tego na 75 składowiskach odpadów (19,9%) pracuje jednocześnie kompaktor i spycharka.


Rys. 1. Stan wyposażenia składowisk w spycharki (wg województw)

S...