Czy energia z odpadów wróci do łask?
Szacuje się, że w Polsce zalega już ok. 27 mln ton alternatywnego paliwa RDF. Liczba ta ? zamiast maleć ? co roku powiększa się o kolejne 2,5 mln ton, a to z kolei idzie w parze z rosnącą liczbą pożarów miejsc tymczasowego składowania alternatywnego paliwa. Czy budowa nowych instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów w naszym kraju może poprawić te niechlubne dane i zatrważające statystyki pożarowe?
Termiczna utylizacja odpadów to nie tylko skuteczny sposób na bezpieczne pozbycie się substancji niebezpiecznych dla środowiska. To także szansa na pozyskanie energii, którą wykorzystać można w przemyśle, rolnictwie lub do ogrzewania gospodarstw domowych. Co zatem sprawiło, że w Polsce zamiast pojawiania się nowych źródeł ciepła powstają tylko kolejne góry niezagospodarowanych odpadów?
Problem dotyczący gospodarowania odpadami w Polsce sięga jeszcze czasów PRL-u. To właśnie wtedy jedyną formą ?zarządzania? produkowanymi przez nas nieczystościami było ich magazynowanie na składowiskach, których znaczną część stanowiły ?dzikie wysypiska?. Selektywna zbiórka oraz recykling były fikcją, nie istniał też zorganizowany odbiór odpadów. W tym samym czasie za naszą zachodnią granicą zaczęły powstawać pierwsze zakłady termicznej utylizacji odpadów. Choć w Polsce instalacje takie pojawiły się znacznie później, bo dopiero w XXI w., to i tak ich budowie zawsze towarzyszyły liczne protesty ze strony lokalnych społeczności, które o...