Współspalanie odpadów komunalnych i osadów ściekowych w elektrociepłowniach i ciepłowniach nie jest traktowane jako źródło odnawialnej energii, choć jest tak w przypadku instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów (spalarni). Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, zawarta jest w art. 44 ust. 8 i 9 ustawy o odpadach (tekst jednolity – DzU z 2010 nr 185, poz. 1243).
 
Przepisy te stanowiły delegację dla Ministra Środowiska do wydania stosownego rozporządzenia. Taki akt wykonawczy został opublikowany jako Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów komunalnych (DzU nr 117, poz. 788). Jak sama nazwa wskazuje, przepisy w nim zawarte dotyczą odzysku energii z termicznego przekształcania wyłącznie odpadów komunalnych.
 
Wyłącznie w spalarniach
Treść art. 44 ust. 8 i 9 ustawy o odpadach ogranicza to rozporządzenie zarówno do termicznego przekształcania odpadów komunalnych (co uzasadnia ust. 9 pkt 1), jak i do procesu jedynie ich spalania (ust. 9 pkt 2). Stąd jest w nim mowa jedynie o termicznym przekształcaniu odpadów komunalnych, ograniczonym do ich spalania. A zatem szeroko rozumiane pojęcie termicznego przekształcania odpadów już w tr...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?