Wiemy już o zachowanej uldze akcyzowej na paliwa płynne z domieszkami komponentów produkowanych z odpadów tworzyw sztucznych. Być może na stanowisko Ministerstwa Finansów wpłynęło spotkanie stron zainteresowanych utrzymaniem tej ulgi z sekretarzem stanu w MF, Mirosławem Barszczem.

Podczas spotkania dyskutowano o wadach i zaletach ulg podatkowych. Stwierdzono, że prowadzą one do nadużyć i dlatego należy je ograniczać. Jednak radykalne ucięcie omawianej ulgi doprowadzi do bankructwa kilkunastu firm prowadzących taką działalność i ich dostawców. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy rozwiązać problem finansowania zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów słusznie twierdzą, że takie rozwiązanie powinno zostać przedstawione przez Ministerstwo Środowiska, którego urzędnicy stworzyli ustawę o obowiązkach przedsiębiorców. To w gestii MŚ leży opracowanie mechanizmów finansowych wspomagających prowadzenie odzysku i recyklingu odpadów.

Propozycja OIGR
30 stycznia br. OIGR złożyła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów propozycję zmian do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców. Zgodnie z nimi, przedsiębiorcy muszą prowadzić odzysk i recykling odpadów rodzajowo tożsamych z wprowadzonymi przez nich na rynek opakowaniami (brak możliwości wykonywania obowiązku za pomocą łatwo dostępnych opakowań zbiorczych) oraz rozliczać się kwartalnie z wykonania obowiązku. Poza tym zmiany te narzucą obowiązek płacenia opłaty...