Stacje demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji

Celem ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji jest stworzenie podstaw prawnych dla utworzenia w Polsce efektywnego systemu zagospodarowania odpadów niebezpiecznych, jakimi są pojazdy wycofane z eksploatacji, który w pełni spełniałby wymagania w zakresie ochrony środowiska.


Od 14 marca br. obowiązuje ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU nr 25, poz. 202), która transponuje do polskiego prawa wymagania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. Urz. WE L 269 z 21 października 2000 r., z późn. zm.). Należy podkreślić, że w sprawach dotyczących postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się przepisy ustawy o odpadach (art. 1 ust. 2).

Sieć zbierania pojazdów
Zgodnie z ustawą, wprowadzający pojazdy (czyli producenci, importerzy i dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia) zostali zobowiązani do zapewnienia sieci zbierania pojazdów, obejmującej terytorium kraju w taki sposób, aby zapewnić możliwość oddania pojazdu wycofanego z eksploatacji do punktu zbierania pojazdów lub stacji demontażu, położonych w odległości nie większej niż 50 km w linii prostej od miejsca zamieszkania albo siedziby właściciela pojazdu (art. 11 ust. 1 ustawy). Zarówno punkty zbierania pojazdów, jak i stacje demontażu muszą...