Efekt szklarniowy polega na zatrzymywaniu przez tzw. gazy szklarniowe ciepła wypromieniowanego przez powierzchnię Ziemi w dolnej warstwie atmosfery, co powoduje wzrost jej temperatury i dalsze liczne zmiany klimatu Ziemi, fizyki i chemii atmosfery. Wpływa to na życie na Ziemi i zagraża gospodarce i dobrostanowi ludzkich społeczeństw1.

Okazuje się, że dzięki manipulacjom w zakresie odbijania/pochłaniania promieniowania słonecznego można sterować temperaturą powierzchni planety. Średnio wynosi ona ok. 14oC, dzięki ogrzewaniu Ziemi przez słońce, które dostarcza na szerokości geograficznej równika energii w ilości ok. 235 W/m2. Energia ta nie jest w całości pochłaniana przez biosferę, bowiem średnio ok. 29% promieni słonecznych odbija się i wraca w kosmos, a pozostałe 71% pozostaje i ogrzewa Ziemię.
Człowiek przekształca duże obszary Ziemi. Do najbardziej przekształconych należą tereny zurbanizowane, gdzie przeważają pokrycia asfaltowo-betonowe oraz ciemne pokrycia dachów. Obok stałej produkcji ciepła do atmosfery (zimą ogrzewanie, latem używanie klimatyzacji) pokrycie terenu dostarcza dodatkowego ciepła dzięki intensywnemu pochłanianiu promieniowania świetlnego. Pomiary prowadzone w USA wskazują, że średnia temperatura miasta – wyspy ciepła – różni się od temperatury otoczenia o około 5,6oC. ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?