Jeżeli nowe Prawo wodne pomyślnie przejdzie procedurę legislacyjną, to część przepisów wejdzie w życie już następnego dnia po ogłoszeniu ustawy. Dotyczy to m.in. regulacji zmieniających Ustawę z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. DzU z 2017 r. poz. 328). Zatem można się spodziewać, że istotne zmiany w ustawie branżowej zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. W pozostałym zakresie, co do zasady, nowe Prawo wodne ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

W dotychczasowych publikacjach nt. nowego Prawa wodnego wiele uwagi poświęcono kwestii opłat za usługi wodne, zmianom w strukturach organów gospodarujących wodami i konsekwencjom powołania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Bez wątpienia są to istotne aspekty nowego Prawa wodnego, które w debacie publicznej zostały wystarczająco mocno wyeksponowane. Niemniej jednak warto przyjrzeć się również zmianom, jakie Prawo wodne wprowadzi w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, tym bardziej że, jak już powyżej wspomniano, zmiany te wejdą w życie następnego dnia po ogłoszeniu ustawy.

Problematyka wód opadowych i roztopowych

Nowe Prawo wodne zmienia definicję ścieków na gruncie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ściekami, w rozumieniu tej ustawy, nie będą już wody opadowe i roztopowe (czyli tzw. deszczówka). Ta zmiana może mieć istotne ko...