Problem zagospodarowania ścieków wytwarzanych w rejonach wiejskich jest rezultatem zintensyfikowanej budowy wodociągów w latach 70. bez równoczesnego rozwiązania gospodarki ściekowej. Podwyższenie standardu sanitarnego wielu domów oraz wyposażenie gospodarstw domowych w wodochłonne urządzenia spowodowało wzrost zużycia wody, a tym samym wzrost ilości ścieków.

Szacuje się, że w ciągu roku ok. 0,9 km³ ścieków wytwarzanych w rejonach wiejskich jest odprowadzanych do wód i do ziemi bez wystarczającego ich oczyszczania.
W obecnych warunkach ekonomicznych odbiorcy wody nie są w stanie finansować niezbędnych inwestycji związanych z budową i rozwojem wiejskich wodociągów i kanalizacji z uwzględnieniem norm UE. W myśl Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72, poz. 747) priorytetowym zagadnieniem jest obecnie tworzenie alternatywnych rozwiązań, akceptowanych w warunkach praktycznego samofinansowania inwestycji i eksploatacji obiektów przez poszczególne gminy. Niezależnie od zmian w prawodawstwie, trzeba liczyć się z eksploatacją oczyszczalni i wynikającym stąd obciążeniem na poziomie lokalnym. Biorąc pod uwagę warunki ekonomiczne i przyrodnicze polskiej wsi, propagowanie nowych, indywidualnych systemów oczyszczania ścieków, konkurencyjnych w stosunku do tradycyjnych, ułatwi rozwiązanie problemu ścieków. Nowe rozwiązania winny być atrakcyjne ze względu na prostą budowę i eksploatację, możliwość sa...