Zawartość odpadów biodegradowalnych w odpadach jest czynnikiem limitującym możliwość składowania odpadów. Jak zapisano w ustawie o odpadach (art. 16a pkt 4) „do obowiązkowych zadań własnych gmin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi należy: zapewnianie warunków ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania.
 
Z zapisów tych wynika, iż do końca tego roku powinniśmy deponować nie więcej niż 75% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. Może to być realizowane na kilka sposobów.
Jednym z nich jest bezpośrednie wykorzystanie właściwości paliwowych zawartej w odpadach rozkładalnej i nierozkładalnej biologicznie materii organicznej. Odpady zmieszane mogą zostać zarówno przetworzone w wyniku termicznej stabilizacji (piroliza, zgazowanie, spalanie, współspalanie), a pozostały odpad – popiół – skierowany będzie do składowania, jak i poddane mechanicznemu frakcjonowaniu oraz biologicznemu suszeniu w celu wytworzenia paliwa alternatywnego, kierowanego dalej do odzysku energii. Pozostały odpad – popiół i inne odpady inertne – również trafią na składowisko. Właściwości paliwowe zawartej w odpadach rozkładalnej biologicznie materii organicznej można także wykorzystywać pośrednio, a mianowicie odpady zmieszane mogą zostać poddane m...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?