Czy problem braku wody pitnej rozwiąże: powietrze?
Firmy technologiczne coraz częściej szukają metod na pozyskanie wody z powietrza, wykorzystując do tego zjawisko kondensacji. Powstają już pierwsze zminiaturyzowane atmosferyczne generatory wody, które sprawdzą się w warunkach domowych i biurowych.
Produkowane przez izraelską firmę Watergen urządzenie Genny wytwarza wodę zdatną do picia ze znajdującego się w pokoju powietrza. Może zastąpić biurowy dyspenser wody, dostarczając 27 l wody pitnej dziennie. Genny zbiera powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, oczyszcza je, a następnie poddaje procesowi filtracji. Na koniec uzyskana woda jest mineralizowana dla poprawienia smaku. Ostatecznym produktem jest czysta, pitna woda, a produktem ubocznym jest też czyste powietrze wewnątrz pomieszczenia.
Podobne rozwiązanie opracowała kalifornijska firma Skysource. Jej produkt Wedew pozwala wykorzystać odpady drzewne i żywnościowe do produkcji czystej wody w procesie kondensacji powietrza. System zamknięty w kontenerze dostawczym charakteryzuje się niską emisją dwutlenku węgla do atmosfery i w ciągu jednego dnia potrafi wytworzyć do 2000 l wody pitnej.
Z kolei słoweński start-up MyWater postanowił wykorzystać technologię AWG i produkować dystrybutory wody oparte na zjawisku kondensacji pary wodnej. Pierwsze krany z wodą pozyskaną w tym procesie mają pojawić się w słoweńskich górach i nad jeziorem Bled, popularnych destynacjach turystycznych, w których dostęp do wody pitnej jest utrudniony.