Czy warto być recyklerem w Polsce?

Producenci stali i branża złomowa zastanawiają się, dlaczego ? a w zasadzie: za co ? zostali ukarani wprowadzeniem zmian w ustawie o odpadach. Czy odpady komunalne można postawić w jednym rzędzie z odpadami stanowiącymi surowiec/materiał do produkcji?

Odpowiedź nasuwa się sama ? nie. Ewidentnym dowodem na to może być fakt, że prawdopodobnie łatwiej byłoby znaleźć na ulicy pieniądze niż złom stalowy.

? Wprowadzone zmiany miały ułatwić prowadzenie kontroli gospodarki odpadami komunalnymi na bieżąco, w ?czasie rzeczywistym?, a tak naprawdę zablokują prowadzenie działalności biznesowej, bo nie uwzględniają specyfiki produkcji stali i branży złomowej ? razem przyznają Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, i Kinga Zgierska, dyrektor zarządzający w Izbie Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem.

Ponad połowa produkcji stali w Polsce opiera się na złomie stalowym, który od 2020 r. będzie podlegał tym samym przepisom co odpady komunalne. Czy tworząc zmiany do ustawy o odpadach, resort środowiska wziął to pod uwagę? Złom stalowy jako surowiec znalazł swoje zastosowanie i ma swoją wartość rynkową, co powoduje, że nie jest uciążliwy środowiskowo. Całą branżę odpadowo-surowcową, niezależnie od jej uciążliwości i kondycji rynkowej, potraktowano jednakowo. Co ciekawe, główny winowajca rewolucji, czyli odpady komunalne, stanowi zaledwie 10% całego wolumen...