Wejście Polski do Unii Europejskiej stawia przed nami wielką szansę bardzo szybkiego rozwoju, co niewątpliwie wpłynie na podniesienie poziomu i jakości życia mieszkańców kraju. W porównaniu z innymi krajami Wspólnoty Polskę cechuje spore opóźnienie rozwojowe.

Dlatego właśnie członkostwo w Unii wymaga od nas opracowania nowoczesnej polityki rozwojowej, która musi opierać się na konsekwentnym umacnianiu społeczeństwa i gospodarki w oparciu o wiedzę i przedsiębiorczość.
Stworzenie nowoczesnej polityki rozwoju jest konieczne dla racjonalnego wykorzystania szans, jakie daje nam członkostwo w Unii. Środki finansowe, przeznaczone przez Unię do wykorzystania w latach 2007-2013, są dużo większe od dotychczasowych. Takie perspektywy stwarzają niepowtarzalną szansę dla rozwoju kraju, gdyż wsparcie finansowe, jakiego Wspólnota udzieli Polsce w latach 2007-2013, jest największym wsparciem uzyskanym do tej pory przez którykolwiek kraj członkowski.

Trzy fundusze, trzy cele
W ramach Rozporządzenia Ogólnego Rady zaproponowano, aby w latach 2007-2013 zostały uruchomione trzy fundusze – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejski Fundusz Społeczny (EFS) oraz Fundusz Spójności.
Działania podejmowane w ramach funduszy obejmują, na poziomie krajowym i regionalnym, priorytety Wspólnoty, które sprzyjają trwałemu rozwojowi zarówno przemysłowemu, gospodarczemu, jak i społecznemu. Stąd też EFRR, EFS oraz inne instytucje finansowe przyc...