Leasing jest formą kredytu rzeczowego, polegającą na okresowym korzystaniu z dobra lub prawa majątkowego za stosowną opłatą. Poprzez umowę leasingu finansujący jest zobowiązany nabyć przedmiot leasingu i oddać go do używania albo używania i pobierania pożytków przez określony czas. Korzystający natomiast zobowiązany jest zapłacić finansującemu wynagrodzenie pieniężne w ratach uzgodnionych w umowie.

Umowa leasingu jest zaliczana do kategorii umów nazwanych, którą regulują kodeks cywilny (Tytuł VII¹ – Umowa leasingu), ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (Rozdział 4a – Opodatkowanie stron umowy leasingu), ustawa o podatku od towarów i usług oraz ustawa o rachunkowości (art. 3 ust. 4).
 
Strony i przedmiot umowy leasingu
W transakcji leasingowej występują trzy podmioty aktywnie ze sobą współpracujące: finansujący, korzystający oraz dostawca przedmiotu leasingu. Finansującym jest zazwyczaj wyspecjalizowana firma leasingowa, świadcząca usługi w tym zakresie. W przeważającej większości są to podmioty świadczące wyłącznie usługi finansowe, które kupują przedmioty leasingu od zewnętrznego dostawcy. Korzystającym jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, spółka komunalna lub jednostka samorządu terytorialnego (JST), natomiast dostawcą – firma handlowa, producent lub importer, od którego finansujący nabywa przedmiot ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?