Do końca 2020 r. ilość pobranej wody na potrzeby wymiaru opłat zmiennych za usługi wodne Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie ustalać na podstawie oświadczeń przedsiębiorstw wod-kan za poszczególne kwartały. W praktyce pojawia się problem, ponieważ przedsiębiorstwa swoje oświadczenia będą składać w oparciu o wskazania wodomierzy, które według Wód Polskich nie spełniają wymogów ustawy z 11 maja 2001 r. ? Prawo o miarach.

Docelowy model ustalania opłat za usługi wodne zakłada, że Wody Polskie będą wymierzać opłaty za usługi wodne podmiotom dokonującym poboru wód powierzchniowych lub podziemnych w ramach usług wodnych, w oparciu o wskazania przyrządów pomiarowych umożliwiających pomiar ilości pobranych wód. Model ten, przynajmniej według obecnego brzmienia ustawy z 20 lipca 2017 r. ? Prawo wodne, ma wejść w życie w z dniem 1 stycznia 2021 r.
Brak odpowiednich przyrządów pomiarowych?
Obecnie natomiast przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które od 2019 r. będą w składanych oświadczeniach deklarować, ile pobrały wody, muszą się zmierzyć z poglądem Wód Polskich, iż aktualnie brak jest na rynku krajowym przyrządów pomiarowych spełniających wymagania prawnej kontroli metrologicznej służących do określania ilości wody pobieranej z ujęć.
Wody Polskie polegają przy tym na stanowisku Głównego Urzędu Miar, według którego rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 13 kwietnia 2017 r. w sprawie r...