Główną barierą rozwoju OZE są ograniczone możliwości magazynowania energii. Na świecie rośnie znaczenie innowacyjnych technologii magazynowania jej na wielką skalę. Stosowne regulacje prawne i ulgi powinny przyczynić się do dynamicznego rozwoju tego rynku w krajach UE.
Największy argument przeciwko elektrowniom słonecznym, czyli że nie działają w nocy, przestaje obowiązywać. Stoimy u progu rewolucji! W Hiszpanii działa już elektrownia słoneczna dostarczająca energię przez 24 godziny na dobę. Uczeni opracowali również metody magazynowania powietrza pod ziemią lub pod wodą, aby farmy wiatrowe mogły produkować prąd także wtedy, gdy nie wieje. Nowe rozwiązania gwarantują regularny dopływ energii ze źródeł odnawialnych.
Nowy impuls dla rozwoju OZE
Należy spodziewać się wielkiego przełomu w energetyce wiatrowej i słonecznej. Główną wadą obu technologii jest bowiem duża nieregularność. Wiatr pojawia się i znika. Bywa, że nie ma go w czasie największego zapotrzebowania na energię. Równie zmienne jest zachmurzenie, limitujące dostęp do promieniowania słonecznego. Na tak chimerycznych żywiołach trudno polegać. Ale dotychczasowe dodatkowe źródła energii mogą stać się głównymi. Uczonym udało się bowiem zmagazynować część energii pozyskanej z wiatru lub słońca przy zapewnieniu ekonomicznej opłacalności przedsięwzięcia.
W przedsiębiorstwach elektroenerge...