Czysto gospodarczy interes.

W sejmowej podkomisji nadzwyczajnej oraz w Ministerstwie Środowiska trwają intensywne prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W ich toku rozważane są m.in. rozwiązania zmierzające do przywrócenia w Polsce gminnego monopolu w gospodarce odpadami komunalnymi (tzw. przejęcie przez gminy własności odpadów).
Tymczasem w innych krajach Unii Europejskiej – odwrotnie niż w Polsce – poszukuje się sposobów demonopolizacji rynku gospodarki odpadami i otwierania go, w jak najszerszym wymiarze, na konkurencję przedsiębiorstw prywatnych. Zjawisko to nie dotyczy zresztą jedynie gospodarki odpadami, ale w zasadzie większości dziedzin usług publicznych.
15 kwietnia br. poczytny dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” poinformował, że federalny Urząd Antymonopolowy wystąpił do niemieckiego resortu Środowiska o zmianę niemieckiej ustawy o odpadach w kierunku ograniczania monopolu gmin i przedsiębiorstw komunalnych oraz otwierania rynku na konkurencję przedsiębiorstw prywatnych. Urząd Antymonopolowy ostrzega bowiem, że utrzymanie dotychczasowej przewagi gmin nad sektorem prywatnym prowadzi w konsekwencji do zawyżania cen odbioru odpadów, a także do pogorszenia jakości tych usług (m.in. ograniczanie skali selektywnej zbiórki odpadów).
Krytyka Urzędu Antymonopolowego wiąże się także z przeforsowaniem ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?