Trwające prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi skłaniają do szerszej refleksji na temat organizacji systemu w tym zakresie.

Obecnie ustawa zakłada, że wprowadzający produkty w opakowaniach jest obowiązany zapewniać odzysk, w tym recykling odpadów opakowaniowych takiego samego rodzaju jak odpady opakowaniowe powstałe z tego samego rodzaju opakowań jak opakowania, w których wprowadził produkty. Obowiązek, o którym mowa, wprowadzający produkty w opakowaniach realizuje samodzielnie ? poprzez przekazanie wytworzonych przez siebie lub zebranych od innych posiadaczy odpadów do odzysku (i recyklingu) ? lub za pośrednictwem organizacji odzysku. Ustawa nie precyzuje, w jaki sposób organizacja odzysku opakowań ma zrealizować ten obowiązek.

Usankcjonowana fikcja?

W praktyce organizowanie przedsięwzięć związanych z odzyskiem polega na pośrednictwie między wprowadzającym produkty w opakowaniach a recyklerem w przekazywaniu dokumentów potwierdzających odzysk ? DPO (i recykling ? DPR). Organizacja pobiera od wprowadzającego opłaty za pozyskanie DPR lub DPO. Część tych środków, jako tzw. dopłaty, jest przekazywana recyklerom jako wynagrodzenie za przekazanie odpowiednich dokumentów. Nie jest przy tym tajemnicą, że organizacje odzysku przekazują zakładom przetwarzania odpadów niewielką część środków finansowych pozyskanych od producenta opakowań. W branży...