Dachy zielone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego
Dachy zielone są elementem zielonej infrastruktury i stanowią narzędzie adaptacji miast do zmian klimatu. Dlatego wprowadzane są różne instrumenty, które stymulują budowę dachów zielonych w miastach. Bardzo ważnym tego typu instrumentem mogą być miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Dachy zielone to rozwiązania proekologiczne i wielofunkcyjne, które pomagają rozwiązywać problemy współczesnych miast. Argumentów za stosowaniem na dużą skalę dachów zielonych jest wiele: redukują zjawisko „miejskiej wyspy ciepła”, retencjonują wody opadowe i stanowią izolację termiczną, dzięki czemu ograniczają ilość energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków (zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery). Ponadto rośliny znajdujące się na dachu pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia powietrza i produkują tlen w procesie fotosyntezy. Dachy zielone to także przyjazna przestrzeń dla fauny i flory, dzięki czemu na terenie zurbanizowanym następuje zwiększenie różnorodności biologicznej.
Instrumenty stymulujące powstawanie dachów zielonych w polsce
Polskie prawo zawiera zapisy, które w pewien sposób stymulują powstawanie dachów zielonych. Na terenie całej Polski obowiązuje § 1 ust. 2 lit. d Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzen...