Przyjęty przez Parlament Europejski tzw. pakiet klimatyczno-energetyczny składa się z szeregu wspólnotowych aktów prawnych, łącznie zmierzających ku osiągnięciu celu określanego potocznie formułą „3x20”.
Zakłada się, iż dzięki zaproponowanym instrumentom legislacyjnym do 2020 r. Unia Europejska zredukuje o 20% emisje CO2 i zużycie energii oraz o 20% zwiększy udział energii ze źródeł odnawialnych.
Jednym z istotnych elementów pakietu klimatycznego jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca dyrektywę w 2003/87/WE w celu usprawnienia i rozszerzenia wspólnotowego systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych. Uchwalone zmiany do dyrektywy 2003/87/WE nadają kształt systemowi handlu emisjami w tzw. trzecim okresie rozliczeniowym, tj. w latach 2013-2020. Już dzisiaj można śmiało powiedzieć, iż znaczące modyfikacje wprowadzone do powyższej dyrektywy, istotnie wpłyną na kształt gospodarki państw Wspólnoty w przyszłej dekadzie.
Kierunek – sprzedaż uprawnień na aukcji
Z punktu widzenia emitentów gazów cieplarnianych (w szczególności sektora elektroenergetycznego) kluczowe znaczenie ma kierunek wyznaczony przez uchwalone zmiany do dyrektywy 2003/87/WE. Zmiany te wskazują, iż Wspólnota zmierza ku sprzedaży uprawnień do emisji w formie aukcji.
W przypad...