Debata „Woda w krajobrazie miejskim”

Redakcja miesięcznika „Zieleń Miejska” we współpracy z prof. dr. hab. Tadeuszem Baranowskim zorganizowała debatę poświęconą wodzie w krajobrazie miejskim, która odbyła się 15 marca br. na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W ostatnich latach widoczne są działania miast, zmierzające do „powrotu nad wodę”. Kształtowanie przestrzeni nastawionej na ścisły związek zieleni z wodą sprawia, że mieszkańcy mogą korzystać z atrakcyjnych terenów rekreacyjnych. Gospodarowanie wodą w ośrodkach miejskich może jednak stwarzać wiele problemów. Rola i znaczenie wody na obszarach zurbanizowanych są niebagatelne. Właśnie tych tematów dotyczyły wypowiedzi zaproszonych na debatę osób. Żywą dyskusję poprzedziły wystąpienia kilku prelegentów.

Doktor inż. Piotr Lewandowski zauważył, że Ramowa Dyrektywa Wodna zmienia filozofię postrzegania wód. Prelegent przytaczał wiele przykładów realizowanych projektów i strategii, które mają na celu zwrot miast ku rzece (m.in. działania w Barczewie, Poznaniu i Warszawie).

O funkcjonowaniu zbiorników wodnych w środowisku przyrodniczym Poznania mówiła natomiast prof. dr hab. Barbara Szpakowska. Przedstawiała ona wyniki badań dotyczących stanu jakości wód na przykładach m.in. Jeziora Kierskiego, Rusałki i Strzeszyna. Zaznacz...