Decyzja o warunkach zabudowy a prawo własności

Jednym z najbardziej problematycznych instrumentów spośród tych stosowanych w ramach realizacji polityki przestrzennej przez organy gminy jest decyzja o warunkach zabudowy. Poza oceną, jak chronić wartości związane z ładem przestrzennym, otwartym zagadnieniem jest jej wpływ na prawo własności nieruchomości.

Co do zasady, decyzja nie wpływa na własność nieruchomości. Oznacza to, że jej adresat, niebędący właścicielem, nie może mieć do właściciela żadnych uzasadnionych roszczeń związanych z samym wydaniem decyzji.

Walor informacyjny

Ten punkt widzenia jest w pełni podzielany w orzecznictwie, m.in. w tezie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (wyrok z 6 września 2018 r., sygn. akt II SA/Kr 714/18, Legalis), gdzie wskazano, że zgodnie z art. 63 ust. 1 i 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu ani nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich. Nadto trzeba mieć na uwadze, że z treści art. 6 ust. 1 ustawy wynika, iż każdy ma prawo ? w granicach określonych ustawą ? do zagospodarowania terenu, do którego ma tytuł prawny, zgodnie z warunkami ustalonymi w planie miejscowym albo decyzji o warunkach budowy i zagospodarowania terenu, jeżeli nie narusza to chronionego prawem interesu osób trzecich. W innej tezie ten sam sąd (wyrok z 28 kwietnia 2017 r., sygn. a...