Dekarbonizacja a przyszłość branży cementowej
Dla przemysłu cementowego i budownictwa nie ma innej drogi rozwoju niż dekarbonizacja prowadzona równolegle w wielu kierunkach. – Działania związane z wdrożeniem technologii CCS/U, zastępowaniem cementów czysto klinkierowych cementami niskoemisyjnymi, zastępowaniem paliw kopalnych paliwami alternatywnymi i zwiększeniem udziału OZE w produkcji cementu przybliżają branżę cementową do neutralności emisyjnej, a także wpływają na ograniczenie emisyjności w budownictwie – tłumaczy Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Branża cementowa w Polsce, która należy do najnowocześniejszych w Europie, już od wielu lat stawia kolejne kroki na drodze dekarbonizacji, której celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 r. Według danych GUS-u, w 2022 r. wyprodukowano w Polsce 18,8 mln ton cementu (-2,4% r/r). Wyhamowanie produkcji nastąpiło w drugiej połowie roku.
Wzrost kosztów produkcji
2022 rok był zresztą bezprecedensowy, jeżeli chodzi o wzrost kosztów produkcji w branży cementowej. Według Dariusza Gawlaka, wiceprzewodniczącego SPC, branżę cementową dotknęły m.in.:
- wzrost cen energii elektrycznej (średnia cena wg TGE w 2021 r. – 278 zł MWh, a w 2022 r. – 523 zł MWh),
- wzrost cen uprawnień do emis...