Deszczówka ściekiem czy nie?
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” i Związek Miast Polskich przygotowują propozycję zmian w prawie dotyczącą wprowadzenia specjalnych taryf za wody opadowe lub roztopowe odprowadzane do systemów kanalizacyjnych. Chodzi o to, by w sensowny sposób uporządkować kwestie dotyczące nielegalnego odprowadzania deszczówki i wód roztopowych, co szczególnie podczas ostatnio nasilających się deszczy nawalnych, podtopień i powodzi – powoduje przeciążenia sieci wodociągowych i dewastująco wpływa na funkcjonowanie oczyszczalni ścieków.
Kolejny ważny powód skłaniający do rozważenia możliwości zmiany klasyfikacji wód opadowych i roztopowych, z perspektywą zaliczenia ich do kategorii ścieków, dotyczy możliwości pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej, które – na mocy obecnie obowiązujących rozwiązań prawnych klasyfikujących je jako „nie ścieki” – mogą być zablokowane.
Co mówi obecne prawo?
Problemy związane są z odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych z posesji i działek, na które spadł deszcz lub śnieg. Artykuł 9 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (DzU z 2020 r. poz. 2028, dalej: u.z.z.w.) stwierdza wyraźnie, że: „Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych...