Zły stan zdrowotny drzew miejskich oraz zmiany klimatyczne sprawiają, że przypadki uszkodzeń powodowanych przez drzewa zdarzają się coraz częściej. Jednym ze sposobów szeroko stosowanych w krajach europejskich do oceny statyki drzew jest wizualna metoda oceny drzew – Visual Tree Assessment (VTA).
 
Metodę rekomenduje International Society of Arboriculture (ISA). Organizacja ta opracowała definicje klas bezpieczeństwa drzewa i weryfikuje je regularnie w miarę pojawiania się nowych uwarunkowań (także prawnych), związanych ze stosowaniem metody w praktyce. Niska cena badania, wiarygodny wynik oraz mała czasochłonność testu spowodowała, że wiele europejskich miast przyjęło VTA jako podstawę gospodarki drzewostanem na swoim terenie. Wykorzystanie metody pozwala na stopniowe eliminowanie zagrożeń powodowanych przez drzewa, ale również na kontrolę fitosanitarnego stanu drzewostanów miejskich. Głównym zadaniem oceniającego jest identyfikacja stopnia skłonności do upadku drzewa.
 
Krytyczna wartość
Podstawą metody VTA jest szczegółowa ocena wizualna przeprowadzona przez specjalistę w zakresie fitopatologii i mechaniki drzew, który w wypadku braku zewnętrznych widocznych symptomów może określić klasę prawdopodobieństwa upadku bez przeprowadzenia dalszego badania. Jak wynika z praktycznych doświadczeń, jest to postępowanie właściwe, ale może ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?