Jak sprawić, żeby miasto stało się prawdziwie inteligentne? Jak dokonać jego pełnej, trwałej i kompleksowej transformacji w smart city?

Niezależnie od obserwowanych w ostatnim czasie w Polsce tendencji demograficznych i urbanistycznych (takich jak zmniejszanie się populacji większości polskich miast i migracje do gmin wiejskich otaczających większe ośrodki miejskie) to właśnie miasta stanowią centra gospodarcze, administracyjne, kulturalne i społeczne, w których koncentruje się życie zarówno ich mieszkańców, jak i osób, które korzystają z usług miasta, ale mieszkają poza nim. W dobie dynamicznych zmian technologicznych, ograniczonych zasobów oraz coraz większej świadomości mieszkańców dotyczącej zrównoważonego rozwoju i jakości życia, a także wymagań wynikających z konkurencyjności miast (w skali zarówno krajowej, jak i globalnej) miasta muszą stosować nowe, inteligentne metody i rozwiązania w zakresie zarządzania, świadczenia usług infrastrukturalnych i społecznych, gospodarowania zasobami czy angażowania mieszkańców.

Smart (nie) tylko z nazwy

Ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej nie została prawnie określona definicja miasta inteligentnego (ang. ?smart city?), jednak w 2014 r. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna, w oparciu o analizę 120 definicji miasta inteligentnego występujących w pracach naukowych, samorządowych i rządowych oraz w praktyce biznesowej, wypracowała następującą jego definicję: ?zrówno...