Dialog społeczny w procesie inwestycyjnym

 

Każdy proces dialogu lub konsultacji społecznych, dotyczący określonych działań inwestycyjnych w gminach i powiatach, jest inny. Należy go budować stosownie do jego specyfiki, co wymaga wiedzy, zaangażowania i kreatywności. Zatem aby wspólnie wypracować najlepsze z możliwych rozwiązań, warto podejmować rozmowy z lokalną społecznością.

 

Zdaniem uczestników badań przeprowadzonych wśród polskich internautów, działając wspólnie, można osiągnąć więcej niż w pojedynkę (87%)1. Z kolei aby rozwiązać problem, należy działać proaktywnie (86%), a problemy lokalnych społeczności łatwiej rozwiązywać razem (79%). Ponad 70% internautów zgadza się z tym, że brakuje możliwości, przestrzeni i inicjatyw, w które ludziom łatwo byłoby się angażować, a 30% jest do tej opinii w pełni przekonanych. Jednak co piąty badany (21%) nie podziela tego zdania. Tak więc albo tej infrastruktury faktycznie brakuje, albo nie jest wystarczająco wypromowana. A może po prostu nie chcemy się angażować i pozostawiamy to innym?

 

Odczucia mieszkańców

 

Podejmując temat dialogu, konsultacji społecznych oraz procesów partycypacyjnych, dotyczący realizacji inwestycji w gminach i powiatach, warto zadać sobie pytanie, czy ich rzeczywiście chcemy? Według raportu z 2013 r., nie spełniamy dwóch zasadniczych kryterió...