Dla kogo darmowe uprawnienia do emisji CO2?
Zgodnie ze znowelizowaną w 2009 r. dyrektywą EU ETS, w systemie handlu emisjami, począwszy od 1 stycznia 2013 r., odchodzi się od zasady bezpłatnego przydzielania uprawnień do emisji, jak było w latach 2005-2012. Mimo to niektóre podmioty będą mogły jeszcze skorzystać z pewnej puli darmowych uprawnień.
Przydziały ustalano w Krajowych Planach Rozdziału Uprawnień (KPRU), które w Polsce wprowadzano w ramach rozporządzeń Rady Ministrów. Znowelizowane przepisy określają, że w III okresie rozliczeniowym (lata 2013-2020) obowiązująca staje się zasada przydziału płatnego.
Uprawnienia będzie można nabyć na specjalnych aukcjach organizowanych centralnie (za pośrednictwem zarządcy wybranego przez Komisję Europejską w drodze konkursu) bądź na aukcjach krajowych. W znowelizowanej dyrektywie EU ETS1 określono jednakże odstępstwa od tej reguły (tzw. derogacje). Na podstawie artykułu 10a i 10c możliwe jest uzyskanie pewnych pul darmowych uprawnień na lata 2013-2020, oczywiście przy spełnieniu dodatkowych warunków.
Bezpłatne przydziały
Zgodnie z przepisami darmowe przydziały mogą otrzymać wytwórcy ciepła i chłodu na sprzedaż (w tym kogeneracje wysokiej sprawności) na potrzeby komunalnych sieci ciepłowniczych (art. 10a ust. 4), a także „branże narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji” (art. 10a ust. 12), czyli takie, ...