Dobiegł końca zarówno Miedzynarodowy Rok Różnorodności Biologicznej, jak i cykl artykułów poświęconych poszczególnym siedliskom przyrodniczym, chronionym w Unii Europejskiej w ramach Programu Natura 2000. Mimo ambitnego celu, powziętego przez UE, dziś już wiadomo, iż nie udało się do końca 2010 r. wyeliminować utraty różnorodności biologicznej w Europie. Jednak dzięki Naturze 2000 ten niekorzystny proces znacząco zahamowano.
 
A przecież korzyści z Natury 2000 będą się zwielokrotniały wraz z upływem czasu. Program ten jest jak długoterminowa lokata w solidnym banku, o czym przekonają się przyszłe pokolenia.
Nigdy wcześniej obywatele Europy nie mieli szansy chronić zasobów przyrody tak skutecznie jak dziś. Czy jesteśmy gotowi podjąć to wyzwanie? Najbliższe europejskie podsumowanie efektywności ochrony różnorodności biologicznej Unii Europejskiej będzie w 2020 r.
 
O co ten hałas?
Dlaczego ochrona bioróżnorodności jest tak ważna? I dlaczego akurat w Unii Europejskiej? Przecież tutaj kraje dzielą się (w powszechnym mniemaniu) na te, które bardzo rozwinęły się pod względem infrastruktury i dobrobytu, ale za cenę znaczącej utraty wielu gatumków, oraz na te, które wciąż są „na dorobku” i nie mają ochoty liczyć się z wymogami ochrony przyrody na drodze do sukcesu. Co więcej, wielu osobom ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?