Dłuższa eksploatacja turbiny wiatrowej
Dzięki zoptymalizowanym turbinom i inteligentnemu zarządzaniu danymi możemy osiągnąć większą ich wydajność i wydłużyć okres eksploatacji elektrowni wiatrowej.
Komisja Europejska przyjęła w tym roku nowe zasady, które mają ograniczyć pomoc państwową dla produkcji energii z OZE, energii solarnej, wiatrowej i z biomasy. Nowe reguły będą obowiązywać we wszystkich państwach Unii. Jednak w Polsce to wsparcie ma być relatywnie duże.
Z unijnego budżetu na lata 2014-2020 na największy realizowany w Polsce Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego dofinansowywane są OZE, przeznaczono 27,5 mld euro.
Zakładając, że rząd chce wejścia w życie ustawy o OZE, to z punktu widzenia inwestorów im szybciej to się stanie, tym lepiej. Według projektu ustawy, nowy system wsparcia OZE ma zacząć funkcjonować 1 stycznia 2016 r.
Mimo tych wszystkich nowych regulacji, polski rynek w przyszłości będzie się musiał bardziej skoncentrować na utrzymaniu i optymalizacji istniejących elektrowni wiatrowych, by umożliwić ich dłuższą eksploatację niż zakładane 20 lat.
Wzrośnie rola operatora serwisowego
Dużą wartością dla eksploatatora turbin wiatrowych jest niezależny od producenta operator serwisowy, który jednocześnie może zaproponować także umowę na kompleksową kons...