Blisko 11% powierzchni naszego kraju stanowi morze (Polskie Obszary Morskie – zgodnie z Ustawą z 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej). Dla każdego turysty stojącego na brzegu czy na pokładzie statku morze to po prostu szaro-niebieska przestrzeń, pod którą ukrywa się niewidoczne i nieznane dno. Ten wielki i nieznany społeczeństwu obszar jest jednak zróżnicowany i prezentuje różny stopień wartości przyrodniczej i gospodarczej.

Każda działalność gospodarcza na morzu, która ingeruje w dno, powinna być prowadzona z rozpoznaniem możliwych skutków oddziaływania na środowisko.
Szczególnie ważne rejony dna mieszczą się w obszarach chronionych Natura 2000, na tarliskach ryb i w terenach o wysokiej różnorodności biologicznej.
 
Denne siedliska
Przepisy UE zobowiązują nas do przedstawienia krajowego katalogu siedlisk (habitatów) i map ich rozmieszczenia – zarówno dla lądu, jak i morza. Pojęcie habitatu wywodzi się z ekologii i oznacza charakterystyczne miejsce, z którym związane jest występowanie szczególnych gatunków lub ich zbiorowisk. W klasycznej ekologicznej definicji habitat był tylko fizycznym środowiskiem (np. piaszczyste lub kamieniste dno morskie), ale w stosowanej w UE praktyce habitat jest pojęciem złożonym, obejmującym zarówno fizyczną, jak...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?