Problem prawidłowego doboru materiału do budowy rurociągów jest częstym przedmiotem dyskusji na etapie projektu, jak również samej budowy. Błędy związane z wyborem materiału generują kolejne problemy finansowe, a także stwarzają zagrożenie dla użytkowników w dalszym okresie eksploatacji.
Warto skorzystać z doświadczeń inwestorów, którzy przeznaczyli czas i określony budżet na to, by dana inwestycja zakończyła się sukcesem, oznaczającym najwyższą jakość i bezpieczeństwo wybudowanych obiektów. Projekty IVAR oraz RGA zrealizowane na terenie Norwegii obejmowały budowę głównych magistral wodociągowych oraz innych obiektów towarzyszących tym rurociągom. Artykuł przedstawia krótką charakterystykę każdego projektu, ale przede wszystkim sposób kwalifikacji i doboru materiałów rurowych do budowy magistral wodociągowych.
 
Projekt IVAR
Spółka IVAR (Interkommunalt Vann-Avløps og Renovasjonsverk), czyli Międzygminne Zakłady Wodociągowe, Kanalizacyjne i Remontowe, obsługują 11 gmin, świadcząc usługi związane z dostawą wody, odbiorem ścieków oraz oczyszczaniem wody i ścieków dla 260 tys. ludzi. Do 1998 r. region był zaopatrywany w wodę w ilości 40 mln m3 rocznie za pomocą dwóch magistral wodociągowych: „Jæren” DN700, DN800, DN900 o długości 45 km oraz „Lang...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?