Dobra atmosfera. Wiele działań, jeden cel
Jeszcze kilka lat temu niemalże nikt nie słyszał o niskiej emisji i konsekwencjach zdrowotnych spalania śmieci w piecach, a dziś jest to przedmiot wielorakich działań edukacyjnych i informacyjnych. Nie oznacza to jednak, że problem pojawił się niedawno ? zmieniła się tylko świadomość w tym zakresie. Ale czy na pewno?
Realizując pierwsze działania edukacyjne związane z tematyką niskiej emisji, w zasadzie można było korzystać z nielicznych publikacji i materiałów informacyjnych, niewiele było też szeroko zakrojonych przedsięwzięć edukacyjnych, obfitujących w rozmaite formy przekazu. Sytuacja zmieniła się w 2013 r., dzięki ogłoszonemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej naborowi wniosków na realizację kampanii edukacyjnych dotyczących niskiej emisji, a także za sprawą możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego działań (w tym również edukacyjnych) poprawiających jakość powietrza w ramach Programu KAWKA. Spowodowało to lawinowy wzrost liczby akcji edukacyjnych, prowadzonych głównie przez samorządy, a związanych z likwidacją niskiej emisji, często nazywanej również smogiem.
Edukacja niejedno ma imię
Pomysłów na edukację ekologiczną w zakresie promowania proekologicznych źródeł ogrzewania, a także zakazu spalania śmieci w piecach (co, niestety, wciąż jest bardzo powszechne) istnieje bardzo dużo, a ilość i różnorodność działań zależą oczywiście od budżetu. Zdarzają się więc samorządy,...