Wyniki osiągnięte przez branżę instalacyjno-grzewczą w 2019 r. są bardzo pozytywne. Prawie w każdej grupie produktowej zostały odnotowane ? większe lub mniejsze ? wzrosty. Podobnie jak w 2018 r., duże wzrosty pod względem liczby sprzedanych urządzeń nastąpiły w grupie gazowych kotów kondensacyjnych, głównie za sprawą modeli wiszących. Wzrosty na poziomie nawet 20% są naprawdę dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę wysoką bazę odniesienia.

Równocześnie jednak widoczny był dalszy, znaczny spadek w grupie gazowych kotłów konwencjonalnych, co wydaje się być oczywistym następstwem funkcjonowania dyrektywy dotyczącej ekoprojektu oraz redukcji potencjału wymiany takich urządzeń tam, gdzie ze względów technicznych zamiana na kocioł kondensacyjny nie jest możliwa lub wiąże się z dużymi przeróbkami instalacji i ponoszonymi z tego tytułu kosztami.

Z pewnością ubiegły rok do udanych zaliczyły urządzenia grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Uśredniony wzrost na poziomie nawet do 50% w przypadku pomp ciepła można uznać za bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę koszty zakupu i montażu tego typu instalacji. Duże zainteresowanie pompami ciepła na terenie całej UE jest wynikiem bardzo silnej promocji tego sposobu ogrzewania, wykorzystującego ciepło z otoczenia jako jednej z form elektryfikacji ogrzewania. Podobna sytuacja wystąpiła kilka lat temu w przypadku wykorzystywania kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Także w...