Dobre place zabaw. Cz. 1
Tytuł wieloczęściowej normy PN-EN 1176 brzmi ?Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie?. Już po tym można się zorientować, że podłoże placu zabaw powinno spełniać odpowiednie wymagania bezpieczeństwa. Ale czy zawsze konieczne jest stosowanie dodatkowych nawierzchni amortyzujących? Nie ? tylko gdy upadek użytkownika może skutkować poważnym urazem, to znaczy w sytuacji, gdy może on spaść z wysokości lub gdy jest rozpędzony przez urządzenie takie jak karuzela, huśtawka, zjeżdżalnia albo kolejka linowa.
Dodatkowa nawierzchnia na placu zabaw ma zapobiegać urazom głowy poważnie zagrażającym zdrowiu lub życiu dziecka. Póki możliwy jest upadek z wysokości poniżej 60 cm, nie ma konieczności stosowania żadnej dodatkowej amortyzacji. Tak więc piaskownica, której obudowa sięga z reguły na wysokość 30 cm, może być otoczona betonowym chodnikiem. Natomiast jeżeli wysokość elementu, na który wchodzi dziecko, przekracza 60 cm, to twarda nawierzchnia jest niedopuszczalna, gdyż upadek na nią może skutkować poważnym urazem głowy.
Poza wyborem odpowiedniej nawierzchni należy zadbać o to, by zaplanować ją na wystarczającym obszarze, czyli w tzw. strefie bezpieczeństwa. Przy urządzeniach niedziałających na użytkownika dużą siłą strefy bezpieczeństwa zależą od wysokości swobodnego upadku (WSU), czyli wysokości, na której użytkuje się urządzenie. W przypadku drążków do podciągania WSU wyznacza się w miejscu uchwytu, w przypadku podestu ? na wysokości, na której można stać. Pó...