Do projektu „Fundusze strukturalne w miastach – dobre praktyki”, organizowanego przez Związek Miast Polskich (ZMP), zaproszono wszystkie polskie samorządy miast i gmin oraz instytucje komunalne. Nadesłano łącznie 287 projektów z 87 miast i jednego stowarzyszenia.

Najwięcej projektów przedsięwzięć z wykorzystaniem środków z funduszy unijnych, bo aż 24, zaprezentowała Warszawa. Do grona rekordzistów zaliczyć można też Bielsko-Białą z 22 projektami, Łódź (20), Poznań (17), Lublin (15) i Gliwice (12).
Projekty podzielono na pięć dziedzin: transport, rozwój lokalny i turystyka, działania finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), ochrona środowiska i informatyka. Po weryfikacji nadesłanych zgłoszeń eksperci wybrali 28 projektów z transportu, 15 z dziedziny rozwoju lokalnego i turystyki, 38 z EFS oraz po 12 z ochrony środowiska i informatyki, które mogą służyć innymi miastom za wzór i zostaną umieszczone w publikacji pod nazwą „Katalog Dobrych Praktyk”. Wszystkie pozostałe będę dostępne w elektronicznej bazie dobrych praktyk na stronach ZMP.

Innowacje nie tylko techniczne
Najliczniejszą grupę nadesłanych zgłoszeń stanowią projekty (80) dotyczące transportu. Obejmują one m.in. budowę obwodnic, przebudowę ulic, wprowadzenie zintegrowanego systemu zarządzania ruchem, rozbudowę tras tramwajowych, modernizację infrastruktury autobusowej czy poprawę jakości i konkurencyjności komunikacji publicznej.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?