Dobre przykłady na zagospodarowanie odpadów
Brak świadomości konsekwencji niedostosowania się do schematu sortowania odpadów i rozdzielania ich do odpowiednich pojemników lub worków w skali gospodarstwa domowego nie tworzy może problemu, ale już w skali gminy generuje ogromne koszty. Stąd też podjęte przez Gospodarkę Komunalną w Błażowej odpowiednie działania.
Problem ilości oraz zagospodarowania odpadów stał się faktem. Jest ich zbyt dużo, by istniejące instalacje mogły sprawnie przetwarzać i utylizować to, co jest wytwarzane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w procesach produkcji. Rosnące koszty zagospodarowania, koszty pracy, koszty zbiórki oraz transportu w powiązaniu z ustawowym obowiązkiem samofinansowania procesu generują wyższe opłaty dla mieszkańców. A stąd do niezadowolenia niewiele brakuje. Tutaj kierunkiem działań wydaje się być mentalność.
Działania GK w Błażowej mają na celu uświadomienie mieszkańcom, że wszystko, co robią na rzecz zmniejszenia ilości odpadów i prawidłowej ich segregacji, ma sens. Akcje te polegają na wspieraniu systemów selektywnej zbiórki, prowadzeniu działań mających na celu wzrost świadomości mieszkańców oraz działaniach edukacyjnych skierowanych głównie do młodzieży i dzieci. Prowadzone szkolenia, pogadanki i prezentacje mają na celu uświadomienie zagrożeń związanych z zaśmieceniem otaczającego świata. Konkursy i zabawy edukacyjne kształtują prawidłowe nawyki i zachowania przy segregacji odpadów na poziomie domu, szkoły czy gminy. Maj...