Włączenie się Polski w struktury Unii Europejskiej wymusiło wdrożenie w naszym kraju szeregu przepisów, również w dziedzinie ochrony środowiska. Na ich implementację w wielu przypadkach dano Polsce ściśle określony czas, tak jednak się nie stało m.in. z zapisami Dyrektywy Rady 96/82/WE z 9 grudnia 1996 r. w sprawie kontroli niebezpieczeństwa poważnych awarii związanych z substancjami niebezpiecznymi. Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, zobowiązaliśmy się do jej stosowania od dnia przystąpienia do Unii.

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), w 2006 r. w kraju wystąpiło 157 zdarzeń o znamionach poważnej awarii przemysłowej, w 2007 r. – 133, w 2008 r. – 109, a w pierwszym półroczu 2009 r. – 63. Nic zatem dziwnego, że NIK wziął pod lupę zarówno zakłady, które mogą takie zagrożenie powodować (11), jak i Główny oraz wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (siedem). Kontrolę tę przeprowadzono w miesiącach maj-listopad 2009 r., a objęła ona okres od początku 2006 r. do połowy 2009 r.
Wyniki inspekcji mogą tylko cieszyć, NIK bowiem pozytywnie ocenił funkcjonowanie systemu ochrony środowiska przed poważnymi awariami. Skontrolowane WIOŚ-e prowadziły wymagane przepisami rejestry, kontrolowały, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości – obligowały zarządców zakładów do ich usunięcia. Ponadto organizowały szkolenia dla organów administra...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?