Na pierwszym w tym roku posiedzeniu Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdziła osiem wniosków (w tym wieloletnie) Zarządu o sfinansowanie badań i prac geologicznych. Łączna wartość dotacji na wykonanie zadań zleconych przez ministra środowiska w ramach zawartego w październiku 2004 r. porozumienia wynosi ponad 80 mln zł.

Źródłem finansowania tych dotacji są wpływy z opłat eksploatacyjnych, zasilające tzw. subfundusz geologiczny, którym dysponuje Narodowy Fundusz.
- Zarząd Narodowego Funduszu słusznie zdecydował, żeby w styczniu przedstawić Radzie Nadzorczej do akceptacji wnioski o dofinansowanie wieloletnich programów badawczych w zakresie rozpoznania budowy geologicznej kraju – powiedział Krzysztof Szamałek, przewodniczący Rady. – Stworzenie odpowiedniej bazy danych o występowaniu złóż surowców mineralnych, kopalin i zasobów wód podziemnych jest niezbędne dla prowadzenia działań inwestycyjnych i rozwoju gospodarczego kraju. Geologia jest dziedziną, w której prace mają charakter sezonowy, a zatem wczesne podjęcie decyzji o dofinansowaniu prac badawczych umożliwi ich rozpoczęcie na wiosnę, po zakończeniu wszystkich przewidzianych prawem procedur. Daje to gwarancję szybkiego osiągnięcia rezultatów, ponieważ wraz z wiosennym ociepleniem można wyjść w teren z wierceniami, obserwacjami geofizycznymi i innymi polowymi badaniami geologicznymi.

Obowiązek identyfikacji
Pr...