Umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, oferowane przez działające na terenie kraju przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, zawierają bardzo różne regulacje, odnoszące się do podstaw i zasad rozwiązywania umów o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.
Niestety, niekiedy skrajnie odmienne podejścia do wskazanego zagadnienia świadczą o braku analizy przedmiotowej kwestii i często bezkrytycznym powielaniu zapisów funkcjonujących we wzorcach pochodzących sprzed wielu lat.
W praktyce opracowywane są umowy, które nie przewidują żadnych rozstrzygnięć w tym zakresie, takie, które identyfikują podstawy wypowiedzenia z przesłankami odcięcia wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego wymienionymi w art. 8 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, takie, które dają przedsiębiorstwu prawo wypowiedzenia umowy jedynie w sytuacji rażącego naruszenia przez odbiorcę usług postanowień umowy, a wreszcie takie, które umożliwiają przedsiębiorstwu wypowiedzenie umowy bez jakichkolwiek przyczyn, zwykle jedynie z zachowaniem określonego terminu wypowiedzenia.
 
Co jest pewne?
Analizując przepisy samej ustawy, należy uznać, iż pewne jest tylko jedno, a mianowicie to, iż zgodnie z normą art. 6 ust 3 pkt. 3 ustawy, umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, zawarta między...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?