Często próbując uzyskać informacje na temat otaczającego nas środowiska nie jesteśmy pewni, które i w jaki sposób możemy otrzymać. Tymczasem istnieją jak najbardziej prawne podstawy uzyskania informacji o stanie środowiska naturalnego, które mają charakter publiczny. Ogólne przepisy w tym zakresie zawiera Konstytucja RP (DzU Nr 78, poz. 483) a szczegółowy wykaz informacji podlegających udostępnieniu znajduje się w Ustawie z 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska.

Zapis o dostępie każdego obywatela do informacji znajdujemy już w art. 61 Konstytucji, natomiast w art. 74 ust. 3 zapisane jest, iż każdy ma prawo do uzyskania informacji o stanie i ochronie środowiska. Dochodzenie prawa z art. 74 Konstytucji może odbywać się jednak tylko na zasadach i w granicach określonych w ustawach zwykłych (art. 81 Konstytucji RP). Oznacza to, że ich realizacja uzależniona jest od wydania odpowiednich ustaw.
Szczegółowo temat dostępu do informacji o środowisku omawia Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tytuł I, dział IV). Ustawa ta traktuje o zakresie informacji a także o obowiązku udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie przez posiadające je organy administracji. Udostępnieniu podlegają plany i działania administracyjne oraz ekonomiczne mające na celu ochronę środowiska a także dane o czynnikach mogących negatywnie wpłynąć na środowisko.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?