Istotnym elementem demokratyzacji życia publicznego jest swobodny dostęp społeczeństwa do informacji, w tym dotyczącej ochrony środowiska. W Polsce proces dostępu do informacji o środowisku reguluje szereg przepisów prawnych.

Są to zapisy ratyfikowanej Konwencji z Aarhus1, dyrektywy 2003/4/WE2 oraz ustawy Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.)3. Artykuł 19 pkt 1 P.o.ś. obliguje organy administracji publicznej do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie, znajdującej się w ich posiadaniu.
W latach 2003-2005 studenci V roku kierunku ochrona środowiska Akademii Rolniczej w Poznaniu przeprowadzili badania ankietowe procesu pozyskiwania informacji o środowisku. Do organów administracji państwowej i samorządowej na terenie województwa wielkopolskiego skierowano 71 wniosków o udostępnienie informacji o środowisku. Kierowano je m.in. do starostw powiatowych (w Chodzieży, Czarnkowie, Gnieźnie, Grodzisku Wlkp., Kaliszu, Kępnie, Koninie, Kościanie, Krotoszynie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Ostrowie Wlkp. oraz Pile), do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu i jego delegatur (w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile) oraz Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – delegatura w Kaliszu. Otrzymano kopie takich dokumentów jak pozwolenia wodnoprawne (23), decyzje administracyjne naliczające kary lub wstrzymujące działalność podmiotów gospodarczych ze względu na przekroczenie warunków korzystania ze środowiska ...