Dostęp do informacji o stanie i ochronie środowiska
Podstawą rozwiązania każdego problemu jest dysponowanie niezbędnymi do tego informacjami. Podobnie jest również w przypadku ochrony środowiska.
Jednocześnie, aby ochrona środowiska była skuteczna, podejmowane działania muszą mieć charakter kompleksowy i skoordynowany. Do tego podmiotom, które są nią zainteresowane, potrzebne są dane – nie tylko na temat stanu środowiska, ale także dotyczące działań mogących mieć wpływ na stan środowiska, takich jak np. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Informacja o środowisku jest jednak tylko jednym z rodzajów informacji publicznej. Dlatego też, analizując podstawy prawne dostępu do informacji mogącej mieć związek z ochroną środowiska, nie można zapominać również o podstawach dostępu do informacji publicznej.
Powszechny dostęp
Mając świadomość konieczności zagwarantowania skutecznego dostępu do informacji o środowisku, polski prawodawca wprowadził cały szereg rozwiązań mających to zapewnić w praktyce. Podstawowe znaczenie w tym zakresie mają postanowienia art. 74 ust. 3 Konstytucji RP, zgodnie z którym: Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska. Rozwiązanie to wprowadza generalną zasadę gwarantującą każdemu prawo do informacji o środowisku. Jej skuteczna realizacja w praktyce wymaga jednak wielu rozwiązań doprecyzowujących. Jedny...